Staff and Contact Information

PHONE/FAX

ADECE Main Phone: 334-224-3171 (Note that this is a new number)
Main Fax: 334-353-2716
Alternate Fax: 334-353-2699
http://children.alabama.gov

ADDRESS

The Alabama Department of Early Childhood Education
The Alabama Community College System Building
Physical: 135 South Union Street, Suite 215
Mailing: P. O. Box 302755
Montgomery, Alabama 36130-2755

The email address for any individual below follows this format: firstname.lastname@ece.alabama.gov


DEPARTMENT OF EARLY CHILDHOOD EDUCATION


Jeana Ross
Tracye Strichik, Ph.D.
Tammy Williams
John Wright

Secretary
Senior Director
Executive Assistant
Tech Support


ADMINISTRATIVE SERVICES


Vickie Adams
Ada Katherine van Wyhe

Clerk
Administrative Manager, Legislative Liaison


Accounting


LaTrena Stinson
Lori G Adams
Toya Harris
Jan Hume
Pimika Humphries
Eria White

Senior Accountant
Accountant
Accounting Administrative Assistant
Grants, Budgets and Accounting Analyst
Administrative Assistant
Accountant


Children's Policy Councils


Liletta Jenkins
Cindy Merrill

County Children's Policy Council Manager
Professional Development Consultant


Head Start Collaboration


Trellis Smith, Ph.D.

Director


Office of Early Learning & Family Support


Lee Johnson III, IMH-E®
Lucy Cohen
Dianna Tullier

Director
HIPPY State Lead
Home Visiting Manager


Infant and Early Childhood Mental Health


Dallas Rabig, LPC, IMH-E®

State Cordinator for Infant and Early Childhood Mental Health, Endorsement Coordinator First 5 Alabama


Additional Support System for Instructional Strategies for Teachers (ASSIST) Team


Joy Winchester, ECMH-E®
Amy Brakenhoff
Amanda Cooper

Early Learning Best Practices Coordinator
Early Learning Coach
Early Learning Coach


OFFICE OF SCHOOL READINESS


Laura Baker
Katrina Bowling
Margaret Colley
Tammy Gibson

Regional Director Coordinator
Education Systems Administrator
Data and Grants Specialist
Data and Analytics Manager, Personnel Officer


Professional Development


Tara Skiles
Andretta Albright
Theresa Patterson

Professional Development Manager
Professional Development Specialist
Professional Development Support


Pre-K-3rd Grade Early Learning Continuum (P-3)


Jean Allen
Chellee Bailey
Jennifer Gibney
Wendy Hallford

Innovative Projects and Assessment Administrator
Coach
Coach
Coach


REGION 1 (Counties: Lauderdale, Limestone, Colbert, Lawrence, Morgan, Winston, Cullman, Franklin)


Pam Turner
Beth Corum
Barbra Carroll
Alice Evans
DeAundra Ford
Susan Franks
Amy Gibbs
Pennye Garrett
Lynn Hovater
Jasmine Robinson
Kay Seale
Rebecca Teague
Mechelle Thomas
Valerie Powell
Reba Wadsworth

Regional Director
Coach
Monitor
Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Monitor
Monitor
Coach
Coach
Coach
Coach
Monitor


REGION 2 (Counties: Madison, Jackson, Marshall, DeKalb)


Jenny Copeland
Sandee Barnett
Cindy Brookshire
Stephanie Burton
Tommie Childress
Soyna Daffron
Kathy Fordham
Sonya Jackson
Jan Kitchens
Felicia Mason
Marie McCollum
Mona Smith
Sharon Thomas

Regional Director
Coach
Monitor
Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Monitor
Monitor
Monitor
Coach


REGION 3 (Counties: Marion, Lamar, Fayette, Walker, Pickens, Tuscaloosa, Greene, Sumter, Hale, Bibb, Perry, Choctaw, Marengo)


Luanne Bowman
Mary Beth Dennis
Kristie Drake
Wanda Fisher
Karen Moore
Loretta Moore
Vicki Nevin
Lucy Sellers
Jennifer Smith
Stephanie Sparks
Pamela Truelove-Walker
Kim Weeks
Chanda Whiteside

Regional Director
Coach
Coach
Monitor
Coach
Monitor
Coach
Monitor
Coach
Coach
Monitor
Monitor
Coach


REGION 4 (Counties: Jefferson, St. Clair, Shelby)


Kimberly Ford
Zolinda Cochran
Alexandrea Ellington
Tony Fernambucq
Melissa Jackson
Audrey Jost
Aquanita McClaney
Teon Miller
Marcia Russell
Kay Sharp
Loretta Wright

Regional Director
Monitor
Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Monitor
Monitor


REGION 5 (Counties: Blount, Etowah, Cherokee, Calhoun, Cleburne, Talladega, Clay, Randolph, Coosa, Tallapoosa, Chambers)


Myra Holt
Connie Bennett
Mary Carl
Tajuana Gossage
Andrea Howle
Amanda Johnson
Carolyn Keasal
Delsia Malone
Dana Medders
Kim Pair
Pattie Shields

Regional Director
Coach
Coach
Coach
Coach
Monitor
Monitor
Coach
Coach
Monitor
Coach


REGION 6 (Counties: Chilton, Autauga, Elmore, Dallas, Wilcox, Lowndes, Montgomery, Macon)


Stacy Ferguson
Kara Cosby
Amy Dunn
Amy Hasty
Marcia Jackson
Allyson Martin
Anne Moore
Deidre Robinson
Angie Scales
Stacy Turner
Melinda Waters
Salina Washington 

Regional Director
Monitor
Coach
Coach
Coach
Coach
Monitor
Coach
Monitor
Coach
Monitor
Coach


REGION 7  (Counties: Washington, Clarke, Monroe, Conecuh, Mobile, Baldwin, Escambia)


Misty Blackmon
Pam Bell
Michael Byrd
Julie Caminas
Dotsy Carter
Emily Chronas
Mariah Cushman
Kiri McFarland
Joy Smallwood
Leah Stonicher
Leslie Strength
Leslie Welch
Ede Wortham 

Regional Director
Monitor
Coach
Coach
Monitor
Monitor
Coach
Coach
Coach
Monitor
Coach
Coach
Coach


REGION 8 (Counties: Lee, Russell, Bullock, Butler, Crenshaw, Pike, Barbour, Covington, Coffee, Dale, Henry, Geneva, Houston)


Gidget Haslam
Darcy Caldwell
Melanie Frizzell
Catherine Gentry
Kelly Kilcrease
Billie Loflin
Kim Lowery
Tammy Orr
Candice Rambo
Tiffany Smith
Shirly Varner

Regional Director
Coach
Coach
Monitor
Monitor
Coach
Coach
Coach
Monitor
Coach
Coach