Staff and Contact Information

PHONE/FAX

Main Phone: 334-224-3171
Main Fax: 334-353-0362
http://children.alabama.gov

ADDRESS

The Alabama Department of Early Childhood Education
RSA Dexter Avenue Building
Physical: 445 Dexter Avenue, Suite 2050
Mailing: P. O. Box 302755
Montgomery, Alabama 36104-3742

 

The email address for any individual below follows this format: firstname.lastname@ece.alabama.gov


Department of Early Childhood Education


Jeana Ross
Tracye Strichik, Ph.D.
Tammy Williams
John Wright

Secretary
Senior Director
Executive Assistant
IT Systems Specialist


Administrative Services


Vickie Adams
Ada Katherine van Wyhe

Clerk
Government and Administrative Affairs


Accounting


LaTrena Stinson
Lori G Adams
Rekevia Garrison
Toya Harris
Jan Hume
Eria White
Pimika Humphries

Accounting Manager
Accountant
Accountant
Accounting Clerk
Grants, Budgets and Accounting Analyst
Staff Accountant
Administrative Assistant


Head Start Collaboration


Trellis Smith, Ph.D.

Director


Office of Family Support


Dianna Tullier

Lucy Cohen, Ph.D.

Director, First Teacher Home Visiting and Preschool Special Education Advisor, Parents as Teachers State Lead
HIPPY State Lead


Children's Policy Council


Liletta Jenkins
Cindy Merrill

State Children's Policy Council Manager
Professional Development Specialist and P-3 Coach


Infant and Early Childhood Mental Health


Dallas Rabig, LPC, IMH-E®

Infant and Early Childhood Mental Health State Coordinator


Office of Early Childhood Development and Professional Support


Joy Winchester, ECMH-E®
Jo Lee-Lindstrom
Amy Brakenhoff
Amy Hasty
Tonya Fernambucq
Myra Holt
Lakeysha Monroe
Janna Barnacastle
Dawn Beers
Jennifer Burns
Michael Byrd
Amanda Cooper
Tristicia Cowser
Mary Beth Frazer
Cynthia Garner
Antonio Givhan
Rebechia Givhan
Kelsey Givner
Alice Grantham
Michelle Griffin
Kimyatta Harris
Christina Jones
Erynn Lusk
Kathy L. McDonald
Dana Merren
Nichole McCants
Jalaya Morrow
Ashley Peebles
Kathryn Pirkle
Jessica Scott
Marche Scott
Courtney Shivetts
Amy Stevens
LaShanda Stewart
Janet Summerhill
LaShun Turner

Director
Administrative Assistant
Early Childhood Development Mentor Coach
Early Childhood Development Mentor Coach
Early Childhood Development Mentor Coach
Education Administrator
Education Administrator
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Quality Specialist
EHS-CCP Mental Health Consultant
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Quality Specialist
Early Childhood Development Quality Specialist
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Quality Specialist
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Quality Specialist
Early Childhood Development Coach
Early Childhood Development Quality Specialist
Early Childhood Development Coach


Office Of School Readiness


Barbara J. Cooper, Ph.D.
Beth Aspden
Laura Baker
Katrina Bowling
Margaret Colley
Tammy Gibson
Sherri Herring

Director
Administrative Assistant
Regional Director Coordinator
Education Systems Administrator
Data and Grants Specialist
Grants & Operations Manager, Personnel Officer
Education Systems Specialist


Professional Development


Tara Skiles
Ami Brooks
Kristie Drake

Director
Professional Development Specialist
Professional Development Specialist


Pre-K-3rd Grade Early Learning Continuum (P-3)


Jean Allen
Beth Corum
Alice Evans, Ed.D.
Amy Gibbs
Jennifer Gibney
Wendy Hallford
Marlene Neely
Camille Wright, Ed.D.

Innovative Projects and Assessment Administrator
P-3 Coach
P-3 Coach
P-3 Coach
P-3 Coach & Monitor
P-3 Coach
P-3 Coach
Senior P-3 Mentor


Region 1 (Counties: Lauderdale, Limestone, Colbert, Lawrence, Morgan, Winston, Cullman, Franklin)


Pam Turner
Luanne Bowman
Barbara Carroll
JoAnne Draper
DeAundra Ford
Susan Franks
Pennye Garrett
Connie Gilley
Dorothy Grigsby
Lynn Hovater
Mary McCollum
April McCurry
Barbara Pounders
Jasmine Robinson
Kay Seale
Mechelle Thomas
Reba Wadsworth, Ph.D.

Region Director
Monitor
Monitor
Coach
Coach
Monitor
Coach
Coach
Coach
Monitor
Coach
Coach
Monitor
Monitor
Coach
Coach
Monitor


Region 2 (Counties: Madison, Jackson, Marshall, DeKalb)


Jenny Copeland
Chellee Bailey
Sandee Barnett
Cindy Brookshire
Stephanie Burton
Tommie Childress
Sonya Daffron
Jaucorrie Drew
Kathy Fordham
Sonya Jackson
Jan Kitchens
Lori Mann
Felicia Mason
Marie McCollum
Mona Smith

Region Director
Coach
Coach
Monitor
Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Monitor
Monitor
Monitor


Region 3 (Counties: Marion, Lamar, Fayette, Walker, Pickens, Tuscaloosa, Greene, Sumter, Hale, Bibb, Perry, Choctaw, Marengo)


Pamela Truelove-Walker, Ed.D.
Kay Kay Criss
Mary Beth Dennis, Ed.D.
Wanda Fisher
Karen Moore
Loretta Moore
Vicki Nevin
Lucy Sellers
Lauren Stephens
Jennifer Smith
Stephanie Sparks
Carrie Terry
Kim Weeks
Chanda Whiteside

Region Director
Coach
Coach
Monitor
Coach
Monitor
Coach
Monitor
Coach
Coach
Coach
Coach
Monitor
Coach


Region 4 (Counties: Jefferson, St. Clair, Shelby)


Kimberly Ford
Betty Abbott
Jeanie Brown
Iona Charles
Zolinda Cochran
Alexandrea Ellington
Stephanie Fischer
Melissa Jackson
Audrey Jost
Aquanita McClaney
Teon Miller
Marcia Russell
Kay Sharp
Loretta Wright

Region Director
Coach
Monitor
Coach
Monitor
Coach
Coach
Coach, P3 Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Monitor
Monitor


Region 5 (Counties: Blount, Etowah, Cherokee, Calhoun, Cleburne, Talladega, Clay, Randolph, Coosa, Tallapoosa, Chambers)


Stacey Turner
Connie Bennett
Karen Blocker
Stacy Cash
Tajuana Gossage
Amanda Johnson
Carolyn Keasal
Delsia Malone
Dana Medders
Kim Pair
Janice Pittman

Region Director
Coach
Coach
Coach
Coach
Monitor
Monitor
Monitor
Coach
Monitor
Coach


Region 6 (Counties: Chilton, Autauga, Elmore, Dallas, Wilcox, Lowndes, Montgomery, Macon)


Andretta Albright
Kelly Boling
Kara Cosby
Amy Dunn
Tammy Horton
Marcia Jackson
Carmelita Jones
Allyson Martin
Anne Moore
Tracy Perkins
Deidre Robinson
Angie Scales
Melinda Walters
Salina Washington 

Region Director
Coach, P-3 Coach
Monitor
Coach, P-3 Coach
Coach
Monitor
Coach
Coach
Monitor
Coach
Coach
Monitor
Monitor
Coach


Region 7  (Counties: Washington, Clarke, Monroe, Conecuh, Mobile, Baldwin, Escambia)


Misty Blackmon
Pam Bell
Julie Caminas
Dotsy Carter
Emily Chronas
Mariah Cushman
Wendy Rolin
Joy Smallwood
Leah Stonicher
Leslie Strength
Leslie Welch
Ede Wortham 

Region Director
Monitor
Monitor
Coach, P-3 Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Monitor
Coach
Monitor
Coach


Region 8 (Counties: Lee, Russell, Bullock, Butler, Crenshaw, Pike, Barbour, Covington, Coffee, Dale, Henry, Geneva, Houston)


Gidget Haslam
Catherine Byrd
Darcy Caldwell
Kandis Graves
Kim Hill
Kelly Kilcrease
Billie Loflin
Kim Lowery
Melanie M. Frizzell-Pleasant, Ed.D.
Candice Rambo
Tiffany Smith
Shirley Varner

Region Director
Monitor
Coach
Coach
Coach
Monitor
Coach
Coach
Coach
Monitor
Coach
Coach